Kada se razmišlja o tome da li u Novom Sadu treba kupiti stan u starogradnji ili novogradnji, pojedinačna mišljenja agenata koji se bave prodajom nekretnina, poprilično su različita. Razlog je veoma jednostavan, jer svaki stan u starogradnji ili novogradnji ima svoje prednosti, ali i mane.
Da krenemo od početka, a to je kvalitet stanova koji su građeni u starijim zgradama i stanovi koji su građeni u novijim zgradama. Stanovi u starijim zgradama u Novom Sadu u neko prošlo vreme, građeni su po tadašnjim standardima humanog življenja i većina tih stanova je kvalitetno građena i to sa znatno većim gabaritom debljine zidova. Međutim ako kupite stariji stan, najverovatnije ćete morati i da ga renovirate barem u nekoj osnovi, a opet to ne znači ako poseduje debeo zid da je i termoizolovanost bolja.
Ako je to znatno stariji stan, najverovatnije vam sledi ozbiljnije renoviranje uz moguću zamenu pločica, vodovodnih i kanalizacionih cevi. Kod starijih stanova sigurno će vas u najčešćem slučaju čekati i obavezna promena stolarije, sem ako je prethodni vlasnik već nije zamenio. Instalacije za struju su u starijim stanovima ponekad u lošem stanju te vam svakako sledi i promena strujnih kablova, konektora, sijaličnih grla i same razvodne table sa osiguračima.
Salonski stanovi u Novom Sadu u staroj gradnji, poseduju visok plafon i debele zidove, a to je ujedno i odlika predratne stare gradnje. Ako kupite stan u staroj gradnji to znači da ćete najverovatnije imati i znatna ulaganja da bi svoj novi životni prostor uredili po svom ukusu i potrebama. Možemo reći da se starogradnjom mogu nazvati i stare stambene zgrade građene za vreme Jugoslavije. Deo tih zgrada zahteva renoviranje, jer su neke od betonskih fasada počele da se krune. Međutim postoje u ponudi i stanovi u starim izuzetno očuvanim zgradama, tako da neko pravilo uvek ima i svoje izuzetke.
Zanimljivo je da se mlađi ljudi znaju češće opredeliti za kupovinu salonskih stanova, jer te stanove u startu moraju renovirati, ali te stanove renoviraju prema svom ukusu i potrebama, tako da su često izuzetno zadovoljni što u te svoje stanove ostavljaju vidljiv trag i neki svoj prepoznatljivi pečat. Neki od iskusnih licenciranih agenata iz Novog Sada smatraju sa jedne strane da su stanovi u starim zgradama kvalitetniji, jer su te stare zgrade sa stabilnijim temeljima, a u samoj okolini se nalaze staze i parkovi koji su idealni za odmor i opuštanje bilo koje generacije.
Evo još nekoliko informacija o novogradnji i na čega pri kupovini stana u Novom Sadu u novoj stambenoj zgradi treba obratiti pažnju. Prednost kupovine stana u novogradnji je varijanta „ključ u ruke“ i na samom početku života u novom stanu, nemate potrebu renoviranja stana i evidentnu borbu sa brojnim majstorima tokom adaptacije, kao i sigurnog haosa tokom radova. Prednost stana u novogradnji je pre svega zbog same unutrašnjosti koja „miriše“ na novo i najvažnije, stan u novogradnji se ne mora odmah sređivati. U novom stanu nemate potrebu šmirglanja, malterisanja i krečenja zidova i plafona, promene vodovodnih i kanalizacionih cevi ili zamene stolarije.
Kupcima stanova u urbanim naseljima, svakako sledi obezbeđeno parking mesto ili garaža po dogovoru sa investitorom. Arhitekte u sadašnje vreme, svoje projekte prilagođavaju modernom načinu života u gradu kakav je Novi Sad. U novim zgradama nema više dugačkih hodnika, stanovi se grade tako da budu maksimalno funkcionalni za život, a svaki kvadrat je maksimalno dobro iskorišćen.
Kupci novih stanova mogu računati na potpuno nove instalacije za vodu, kanalizaciju, sanitarije, struju... Izuzetno je važno što investitori kupcima novih stanova, moraju dati i određenu garanciju. Na ulazu u nove stanove, sada se uglavnom ugrađuju sigurnosna vrata i ovaj detalj vlasnicima stanova garantuje određenu sigurnost.
Ipak pre nego se odlučite za kupovinu novog stana, preporučujemo da obavezno proverite koji su građevinski materijali korišćeni u izgradnji objekta da vam se ne bi desilo da morate ispravljati eventualne propuste arhitekte i izvođača i podizvođača radova.
Nove stambene zgrade koje se grade u Novom Sadu u sadašnje vreme, grade se po savremenim standardima i uz naravno stroge zakonske propise. Nove zgrade nemaju debele zidove kao stare zgrade, ali nemaju lošiji kvalitet, jer se tokom izgradnje koristi kvalitetna hidro i termoizolacija, kao i zvučna izolacija koja smanjuje ili eliminiše prodiranje spoljašnje buke u unutrašnjost stanova.
Napomenimo da se po novom zakonu u stare zgrade mora puno ulagati, počevši od sređivanja fasade gde uključujemo i ugradnju kvalitetne izolacije, sve do sređivanje unutrašnjih hodnika pa i pomoćnih prostorija. Naravno u ponudi se mogu pronaći i stari stanovi odličnog kvaliteta, ali se u novogradnji zato mogu pronaći određeni propusti, zbog toga što neki investitori žele uštedeti pa se ubrzo po useljenju na nekim novim zgradama može videti kako se kruni fasada. U novim stanovima neki od majstora znaju veoma vešto kamuflirati neke nedostatke. I sad naravno ostajete zbunjeni dok čitate ove redove pa se pitate da li da kupite stan u starogradnji ili u novogradnji.
Treba napomenuti i sledeće važne informacije za kupce koji po prvi put kupuju nekretninu:
Poznato je kako su u neko pređašnje vreme, stanovi sa centralnim grejanjem bili skuplji od stanova koji taj tip grejanja nisu posedovali. Međutim i taj detalj se u međuvremenu promenio, tako da se dešava kako potencijalni kupci stanova, žele kupiti stan bez centralnog grejanja. Ovi kupci smatraju da je centralno grejanje skupo, a naročito zbog toga što se plaća cele godine. Zbog ovog značajnog detalja, ovaj tip kupaca smatra kako je bolje da kupi stan za koji će sam moći izabrati tip grejanja kojim će se grejati.
Pojedine stambene zgrade u starogradnji imaju liftove, ali ih ima i koje lift nemaju pa se oni naknadno ugrađuju, ako za to postoje osnovni tehnički uslovi. Stambene zgrade u novogradnji uglavnom poseduju lift ako zgrada poseduje veću spratnost i to je velika prednost, jer su ugrađeni novi liftovi nove generacije. Obavezno se raspitajte da li je investitor predvideo ugradnju lifta, jer ako ste videli prostor predviđen za lift to ne znači da će lift biti i ugrađen.
U starijim zgradama stare liftove često čeka remont, naročito ako remont nije dugo rađen, a naročito ako stari lift ne zadovoljava kriterijume novog zakona o izgradnji, jer se tada najčešće moraju izvršiti određene prepravke i prilagođavanja.
I da rezimiramo kako su stanovi u starogradnji u načelu jeftiniji od stanova u novogradnji. Da napravimo i malo poređenje koje kaže da su stanovi u starogradnji nešto jeftiniji pa se uz dobar izbor kvalitetne nekretnine, može i malo uštedeti. Ali... može se reći kako postoji mogući rizik kod kupovine novih stanova i zato se pre odluke o kupovini novog stana u novoj gradnji, obavezno raspitajte da li zgrada ima građevinsku dozvolu da nije kojim slučajem isti stan prodat dva puta i naravno da li ima neku hipoteku.
Stan u staroj gradnji vam omogućava uređenje po vašoj želji i zamisli, jer i ako prethodni vlasnik renovira taj stari stan to ne znači da će se vama odabrani i urađeni enterijer svideti. Pojedini smatraju kako su stari stanovi kvalitetnije građeni, mada opet oni sa druge strane smatraju, kako je to više samo određena predrasuda pojedinica. Treba napomenuti kako postoji mišljenje da zidovi stanova u starogradnji debljine 30 do 50 centimetara, imaju bolju termoizolovanost nego zidovi u novim stambenim objektima, što naravno ne mora biti pravilo.
U novogradnji se osim betona ugrađuje i termoizolacija, kako bi se dobili standardizovani koeficijenti. U sadašnje vreme se uvode razredi energetske efikasnosti i jasno je da će se sve više voditi računa o tome koji se građevinski materijali ugrađuju u nove stambene objekte, jer se zna da svaka novoizgrađena zgrada, mora posedovati i zeleni (energetski) pasoš.
Treba napomenuti i to kako nije uvek pravilo da je stan u starijoj stambenoj zgradi jeftiniji od onog u novijoj, a klasičan primer su stanovi u Radničkoj ulici i okolini, gde kvadrat stanova dostiže čak i 1600 eura, a poneki i više.
Sigurno ste primetili kako smo u ovom tekstu plasirali uporedne informacije o stanovima u starogradnji i novogradnji i da nismo preporučili konkretnu opciju. Odluku o tome da li ćete kupiti stan u starogradnji ili u novogradnji ostavljamo vama, ali se nadamo da smo vam barem malo pomogli u tome koju opciju da odaberete. Sigurno je da svako od nas ima svoje želje, potrebe i na kraju mogućnosti pa će svaki pojedinac najverovatnije odabrati za njega napraktičniju i najkvalitetniju opciju.
Isto tako smo sigurni da ipak ne treba sami da donosite odluku o tome da li da kupite stan u starijoj ili novijoj stambenoj zgradi, već vam toplo preporučujemo da kontaktirate pre toga nekog od licenciranih agenata agencije „Solis“.
Tokom prvog sastanka u našoj agenciji, agenti će saslušati vaše izlaganje i uz iskustvo koje imaju, predložiće početne korake i pokrenuti potrebne aktivnosti, tokom kojih će se sasvim sigurno zajedničkom saradnjom, doći do približavanja stavova i konačnog odgovora da li vašoj porodici i vama za svakodnevni život odgovora stan u starogradnji ili pak u novogradnji.
Izabrala bih starogradnju, ali da nije potrebno bas mnogo ulaganja za renoviranje. Lokacija je takodje veoma bitna, vise volim da je dalje od centra i da imam mir i tisinu.
starogradnja ali pre svega dobra lokacija. i 10-15K za renoviranje stana. to je raconalnija investicjja nego novogradnja koja ima tanke zidove kao deblji blok za crtanje.
Copyright © 2024 "SOLIS NEKRETNINE" D.O.O.. Sva prava zadržana
Web dizajn Teshadesign