SOLIS - TO JE IME ZA VAŠ DOM!

Novi Sad na vodi, da ili ne?
SOLIS-NEKRETNINE 17-Dec-24 106 5

Novi Sad na vodi, da ili ne?



Mnogo je polemike vezano za projekat Novi Sad na vodi. Slično kao i kada je u pitanju bio beogradski Belgrade Waterfront. Ovaj tekst pokušaće da odgovori na pitanje

“Novi Sad na vodi”, da ili ne?

Kratka analiza koja sledi pokušaće da ukaže na pozitivne ali i negativne aspekte ovog projekta.

Zato, ako želite da saznate šta će običan građanin Novog Sada dobiti ili izgubiti realizacijom ovog projekta, nastavite sa čitanjem.

 

Dobre strane projekta “Novi Sad na vodi”

 

Projekat "Novi Sad na vodi" izazvao je veliku pažnju i različite reakcije među građanima, strukom i javnošću. Glavni cilj ovog projekta jeste urbanizacija priobalnog dela Novog Sada, uz Dunav, kako bi se prostor učinio atraktivnijim za stanovanje, poslovanje i turizam.

Evo koje su dobre strane projekta Novi Sad na vodi i šta građani mogu dobiti realizacijom ovog projekta:

 

  • Nove stambene i poslovne kapacitete
  • Uređenje obale i zelenih površina
  • Ekonomske benefite
  • Turističku atraktivnost
  • Unapređenje infrastrukture.

 

Novi stambeni i poslovni kapaciteti: Projektom je predviđena izgradnja modernih stambenih objekata i poslovnih prostora, što može obogatiti ponudu nekretnina i podstaći privrednu aktivnost. Atraktivne lokacije uz reku često donose visok standard života i privlače investitore.


Beograd na vodi
 

Uređenje obale i zelenih površina: Planirano je uređenje šetališta, parkova i drugih javnih prostora uz reku, što može doprineti kvalitetu života građana. Ako se ispravno realizuje, ovo može povećati pristupačnost reke i unaprediti mogućnosti za rekreaciju.

Izgradnja će uključivati održive i ekološki prihvatljive tehnologije, poput zelenih krovova, solarnih panela i sistema za reciklažu vode, što će smanjiti ekološki otisak grada.

Ekonomski benefiti: Jedan od pozitivnih aspekata je mogućnost privlačenja većih investitora i otvaranja novih radnih mesta, kako tokom izgradnje, tako i kroz poslovne aktivnosti nakon završetka. Povećana vrednost nekretnina  može imati pozitivan efekat na lokalnu ekonomiju.

Turistička atraktivnost: Moderna arhitektura, novi ugostiteljski objekti i pristup rečnim sadržajima mogu u još većoj meri biti privlačni za turiste. Novi Sad je i danas veoma atraktivan za turiste zbog svojih istorijskih spomenika, a “Novi Sad na vodi” može dodatno unaprediti imidž grada kao turističke destinacije.

Unapređenje Infrastrukture: Planirana izgradnja novih puteva, biciklističkih staza, proširenje javnog prevoza i druga infrastrukturna unapređenja, moglo bi građanima olakšati kretanje i saobraćaj u gradu.

Ukupno gledano, "Novi Sad na vodi" ima potencijal da transformiše grad u moderniju i još prijatniju sredinu za život, rad i odmor, čime će značajno unaprediti svakodnevni život njegovih građana.

Dobrobit građana će u velikoj meri zavisiti od toga koliko će se pažnje posvetiti očuvanju javnog interesa, i zaštiti životne sredine, što nije moguće bez uključivanja zajednice u sve faze razvoja projekta.

 

Loše strane projekta Novi Sad na vodi

 

Kako u životu ništa nije idealno, tako i ovaj projekat ima i svojih nedostataka.

Oni koji su protiv realizacije istog, kao razlog navode loše strane projekta “Novi Sad na vodi"

Mnogi građani i stručnjaci izražavaju zabrinutost zbog nedostatka transparentnosti i javnih konsultacija. Građani zato imaju osećaj da im je “Novi Sad na vodi” nametnut bez njihovog odobrenja.

Sada ćemo analizirati njegove loše strane  i objasniti kako će to uticati na život običnog čoveka.

Sledeći faktori se izdvajaju kao glavni:

 

  • Uništavanje prirodnog okruženja i zagađenje
  • Socijalna nejednakost
  • Zagušenje saobraćaja
  • Promena identiteta grada
  • Povećanje troškova života
  • Zavisnost od investitora

 

Uništavanje prirodnog okruženja i zagađenje: Postoji rizik po ekosistem Dunava jer intenzivna gradnja može ugroziti biljni i životinjski svet u priobalnom pojasu, što bi narušilo prirodnu ravnotežu. Može doći do gubitka zelenih površina, jer bi prirodni zeleni prostori mogli biti zamenjeni betonskim strukturama.

To bi smanjilo mogućnosti za rekreaciju i negativno uticalo na kvalitet vazduha. Obimni građevinski radovi mogu izazvati privremeno, ali značajno zagađenje, uključujući buku, prašinu i otpad, što negativno utiče na zdravlje i kvalitet života građana.

Socijalna nejednakost: Projekat može biti finansijski nepristupačan za prosečne građane, stvarajući luksuzne zone koje su namenjene samo imućnijim slojevima društva. Stanovnici priobalnih delova mogu biti prisiljeni da se presele zbog povećanja cena nekretnina ili eksproprijacije zemljišta, ali i zbog narušenog mira koji su prethodno imali.

Zagušenje saobraćaja: Nova naselja i poslovne zone mogu dovesti do većeg broja vozila i saobraćajnih gužvi, posebno ako saobraćajna infrastruktura ne bude adekvatno proširena i izgrađeni novi parking kapaciteti.

Promena identiteta grada: Preterana izgradnja novih i modernih objekata može u određenoj meri narušiti autentičnost Novog Sada i njegovu istorijsku i kulturnu baštinu, pretvarajući ga u generičku modernu urbanu zonu.

Povećanje troškova života: Povećanje cena nekretnina i kirija u okolnim delovima grada može otežati život građanima sa nižim primanjima. Moguće je i povećanje komunalnih troškova i poreza kako bi se finansirali infrastrukturni radovi.

Zavisnost od investitora: Projekat može favorizovati interese privatnih investitora umesto dugoročnog interesa građana, što može dovesti do neodrživih ekonomskih modela ili lošeg kvaliteta izgradnje.

 

Šta bi bio logičan zaključak posle svega?


Novi Sad centar

 

Ako se posmatraju samo pozitivni efekti, može se reći da “Novi Sad na vodi” donosi novi kvalitet građanima i višestruku korist kada je razvoj grada u pitanju. Sa druge strane, ako se posmatraju samo negativni aspekti, može se konstatovati da ukoliko niko ne bude pitao građane, postoji opasnost da se maksimalno ispolje negativni uticaji na ekosistem, društvo i kvalitet života građana.

Zato su transparentnost, konsultacije sa stručnjacima i lokalnom zajednicom, kao i fokus na održivost, ključni za uspeh ovakvog projekta.

Ako ste u situaciji da danas kupujete nekretninu u Novom Sadu, najbolje je da se za savet obratite profesionalnoj agenciji za nekretnine koja raspolaže svežim informacijama i može da vas uputi u ono što je najbolje za vas, bilo da je u pitanju stan u nekom od novih kompleksa ili starom delu grada.

A kako se vama dopada ideja o Novom Sadu na vodi? Jeste li ZA ili PROTIV?

Podelite svoja razmišljanja sa nama, u komentarima. Unapred hvala.

Slike: SOLIS-NEKRETNINE

Vaše povratne informacije nam mnogo znače.
Molimo Vas
da kliknete na ikonicu koja odražava Vaš nivo satisfakcije posle pročitanog teksta.

Kako ste ocenili ovaj tekst?

5 ★

4 recenzija

Komentari (5)

 


l
Komentar

Lila 17/Dec/2024 | kopiraj link komentara

Tja! Novi Sad na vodi... Malo mi sve to baš i nema mnogo smila, mada isto mislim i o Beogradu na vodi. Sve to lepo zvuči, na na kraju ispadne nešto sasvim suprotno. Odličan tekst, sve je lepo objašnjeno, ali... ja zaista nisam za to. Eto.


 


l
Komentar

mina 17/Dec/2024 | kopiraj link komentara

Ne, nisam za Novi Sad na vodi, kao sto nisam ni za Beograd na vodi. Urbanizacija je naravno pozeljna, ali sa nekim pravilima i ukusom :)


 


l
Komentar

Teorija i praksa 17/Dec/2024 | kopiraj link komentara

Sve što je napisano ima smisla i zaista je to tako. Kada bi oni koji žele da realizuju projekat, to činili u skladu sa propisima i Zakonima, prva bit potpisala da i Novi Sad dobije svoj deo grada na vodi. U današnjoj situaciji nisam sigurna da će to biti tako. Volela bih da mi život demantuje.


Napišite komentar